Cyklus růstu chloupků

Vlasový váček je anatomická struktura, která je určena na produkci a vytlačování chloupku. Chloupek je složený z proteinů zvaných keratin. Růst lidských chloupků má nepřetržitý cyklický vzorec známý jako „cyklus růstu chloupků“. O podrobném složení chloupku se můžete dočíst v dalších článcích, zaměřených na anatomii.

Jsou tři fáze cyklu:

-          Anagenní = aktvní fáze růstu

-          Katagenní = fáze degradace

-          Telogenní = klidová fáze

cyklus růstu

Anagen

Je fáze, kdy je chloupek aktivní a roste a trvá nejdéle ze všech fází. V této fázi je vlasový matrix aktivní, je obalen papilami a vlasová cibulka je viditelně tmavší než zbytek. Periody růstu (anagenní) trvající mezi dvěma a sedmi lety jsou následované fází, ve které se váček zcela znehodnotí. Je důležité si všimnout, že na délku anagenní fáze mají vliv různé faktory, které způsobují dočasnou nebo trvalou ztrátu vlasů či chloupků (alopecie) - ozařování, chemoterapie, vystavení se chemikáliím, hormonální a nutriční faktory, onemocnění štítné žlázy, různé kožní nemoci a stres.

Katagen

Tzv. přechodná fáze. Katagen je doba, kdy se vlasová cibulka odděluje od papily. Vlasový folikul se hroutí a zmenšuje až na třetinu anagenní fáze. Katagen je nejkratší fáze růstu chloupků trvající od pár dní do pár týdnů. Velmi malé procento vlasů se nachází najednou v této fázi. Je velmi náročné zachytit vlas v této fázi, protože trvá tak krátce. Poznat ji ale můžeme viditelnou ztrátou pigmentu u kořene chloupků.

Telogen

Další fáze (telogenní) začíná a trvá od šesti týdnů do šesti měsíců. Uvolnění chloupku se objevuje teprve po následujícím cyklu růstu (anagenní) a začnou se vytvářet nové vlasové váčky. V průměru ztratíte 50 – 100 telogenních vlasů denně. Je to zcela normální. Tyto vlasy opět narostou. Tak je to i s chloupky. Procento váčků v další fázi (telogenní) se mění v závislosti od oblasti těla.

Zdroj: http://books.google.cz/books?id=oAFSBBLU_UUC&printsec=frontcover&hl=cs&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false