Při nákupu nad 4 000 Kč dárek dle vlastního výběru.

Chlup a jeho okolí

Odkud a jak chloupek roste?

Než se dostaneme k rozboru samotného chloupku, měli bychom vědět něco také o kůži a dalších ústrojích, která jej obklopují. Velmi stručně si tedy řekneme o kůži a poté se přesuneme do míst, odkud vlas vyrůstá. Další informace Vám doporučujeme vyhledat v odborné literatuře.

Kůže je nejrozsáhlejší orgán lidského těla, její povrch je asi 1,6 až 1,8m. Její tloušťka se pohybuje od 0,4 do 4 mm. Nejtlustší je v oblasti zad a na chodidlech, nejtenší na očních víčkách. Funguje jako ochrana před vnějšími vlivy, prostředek termoregulace, hmatový orgán, vylučuje z těla škodliviny i přijímá živiny.

chlup

Vrstvy kůže:

Pokožka (epidermis) – Tvořena několika vrstvami kůže, přičemž nejvyšší jsou tvořeny téměř výhradně buňkami odumřelými. Buňky pokožky se kompletně vymění zpravidla 1x za 28 dní. V nejspodnější vrstvě pokožky je přibližně každá desátá buňka melanocytem, tzn. buňkou produkující melanin, tmavé barvivo chránící tělo před škodlivým UV zářením. Každý člověk má melanocytů stejné množství. Snědí lidé mají pouze aktivnější melanocyty, které tvoří více melaninu.

Škára – Pružná a pevná vrstva kůže tvořená kolagenem a elastinem. Je protkána nervy a cévami. Právě v ní jsou uloženy vlasové folikuly, potní a mazové žlázy.

Podkožní vazivo – Vrstva kůže obsahující tukové buňky. Reaguje na tah a tlak.

Obal vlasového kořene

Balonkový diagram znázorňuje, jak je vlas (chlup) uložen v kůži. Pro zjednodušení budeme dále používat název vlas, i když pro chloupky po těle platí totéž. Stejně jako balonek obklopuje prst, i kožní buňky obklopují vlas. Kanálek je tvořen vnější a vnitřní epitelovou pochvou. Vnější epitelovou pochvu tvoří vrstva bazálních buněk. Vnitřní pak tvoří vrstva zrohovatělé epidermis.

Vlasový kanál

Vlasový kanál je tvořen epidermální tkání a při aktivní fázi růstu vlasu se rozšiřuje směrem dolů, skrz kůži až do podkoží. Epidermální buňky jsou zodpovědné za tvorbu vlasového váčku a matrixu. Základ folikulu tvoří malá kulička, nazývaná vlasová cibulka. Ta obsahuje dělící buňky, ze kterých se vytváří nový vlas a jeho vnitřní i vnější pochva. Vnitřní vlasová pochva je někdy viditelná po vytržení celého chloupku pouhým okem. Vypadá jako kupička želé obklopující vlasový kořen. Tento obal vlas chrání, při vytržení ztrácí svůj význam.

Kožní papily  - hrbolky

Kožní papily obklopují vlasovou cibulku a vytvářejí tak celistvý obal. Papily jsou hustě protkány drobnými cévami, které zajišťují dostatečný přísun živin. Jejich buňky se dále dělí a vnořují do samotného vlasu, tím se stávají jeho součástí.

Zvedač vlasu

Tento sval je zodpovědný za vztyčení vlasů. Pokud bychom měli ochlupení dostatečně husté, pomůže nám tento sval ve vztyčení chloupků a tím vytvoření vzduchové kapsy chránící před chladem. Pokud cítíme chlad, zvedač automaticky zdvihne chloupky na těle a my můžeme vidět a pocítit tzv. husí kůži.

Mazová žláza

Mazová žláza se připojuje k vlasovému váčku a pochvě. Vytváří maz, ochrannou tučnou olejovitou substanci, která vlas promašťuje a zabraňuje jeho vysoušení a lámání. Mazové žlázy zároveň chrání i pokožku před vysušením a infekcí bakteriemi či viry.

Zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%AF%C5%BEe

http://books.google.cz/books?id=oAFSBBLU_UUC&printsec=frontcover&hl=cs&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false