Při nákupu nad 4 000 Kč dárek dle vlastního výběru.

Chlupy a vlasy

Pozn.: Český jazyk rozlišuje dva názvy pro totožnou věc – chlupy a vlasy. Anglicky mluvící země v tomto mají výhodu, vše je pro ně „hair“. Primárně budeme používat název vlasy, ale popis platí pro ochlupení na kterékoliv části těla, pokud nebudeme přímo nějakou specifikovat.

Co je to vlas?

Jsou to vláknité keratizované struktury nacházející se po celém těle kromě dlaní, chodidel, rtů, malých stydkých pysků a pohlavních orgánů. Na povrchu těla je přibližně 60 chlupů na cm2. Vlasy jsou nejdelší chlupy na lidském těle, vyrůstají na vlasaté části hlavy v množství cca 600 vlasů na cm2; charakter vlasu, tedy jako barva a tloušťka, se mění v závislosti na lokalizaci, rase, věku a pohlaví.

Z chemického hlediska vlasy obsahují uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, měď, zinek, jód, 20 různých druhů aminokyselin, proteiny, lipidy (např. cholesterin) a vodu (asi 12 % hmotnosti vlasu). Průměr vlasu je zhruba 18 µm–180 µm.

Stavba vlasu

Lidský vlas se skládá ze dvou základních částí: vlasový stvol (scapus pili), jenž vyčnívá nad pokožku, a kořen vlasu (radix pili), který se nachází pod její úrovní. O kořeni vlasu se můžete dočíst v dalších článcích. Vlasový stvol se skládá ze tří vrstev: kutikuly, kortexu a meduly.

  • Kutikula – tenká vrstva průhledných buněk na povrchu vlasu, která jej chrání před vnějšími vlivy. Buňky vypadají jako drobné šupinky.Při správné funkci mazové žlázy je tato vrstva konzervována vlasovým mazem a vlas méně propouští škodliviny a vodné roztoky. 
  • Kůra vlasu – Kortex, tvoří ji buňky těsně obklopující dřeň, keratinizují a zůstávají pevně spojené. Vrstva kubických buněk směrem dále ke konečkům vlasu se postupně mění na buňky cylindrické, které se postupně oplošťují a úplně keratinizují; ukládají se vzájemně svými konci přes sebe, takže jejich volné konce směřují ke konci volného vlasu, což připomíná uložení "tašek na střeše". V této vrstvě se hromadí pigmenty, které udávají barvu vlasu. Kortex určuje sílu a pružnost vlasu.
  • Dřeň vlasu – Medula, tvoří ji velké vakuolizované neúplně keratizované buňky, které jsou lokalizované ve středu vlasu. Ne u všech vlasů je uprostřed, u dlouhých se nachází zpravidla jen u kořínků. Je velmi dobře vyvinuta u vousů – má nepravidelný hvězdicovitý tvar. Keratin meduly má houbovitou strukturu s mnoha dutinkami.

Melanocyty

Jsou buňky uložené mezi epitelovými buňkami na základu vlasové cibulky. Na jejich aktivitě závisí barva vlasu.Většinou je vlas zbarven tmavohnědým pigmentem eumelanin, pro zrzavé vlasy feomelanin,

Vlasový folikul a jeho funkce

Okolo vnější epitelové pochvy nacházíme vazivovou pochvu složenou z vnitřních cirkulárně a vnějších longitudinálně uspořádaných elementů vazivové tkáně, mezi oběma vrstvami se jsou uloženy kapiláry a nervová vlákna.Po vypadnutí vlasu se na konci provazců buněk vnější epitelové pochvy vytvoří nová vlasová cibulka, do této struktury vroste nově vytvořená vazivová papila s cévami a je zahájen růst nového vlasu.

 

Zdroje:

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Chlupy_a_vlasy

http://books.google.cz/books?id=oAFSBBLU_UUC&printsec=frontcover&hl=cs&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

http://cs.wikipedia.org