Metody odstranění chloupků, které doma nezkoušejte.
Žiletka, vosk, depilační krémy, cukrová pasta, depilátory či epilátory. Tyto metody jistě mnoho z vás vyzkoušelo, nebo jste o nich alespoň slyšeli. Ale lidé jsou vynalézaví a rozhodně výše uvedené způsoby nejsou jediné. Pojďme se nyní podívat na nevhodné způsoby odstranění chlupů, které rozhodně nedoporučujeme zkoušet.
Experimentální a zakázané metody
Fotodynamická terapie ( PDT ) se používá nejčastěji pro ničení nádorových buněk. Světlo se specifickou vlnovou délkou působí na tkáň, kde předtím byly naneseny netoxické fotosenzitivní látky. Ty se stávají v kontaktu se světlem toxické pro nádorové a další nežádoucí buňky. Při pokusech o odstranění chloupků tímto způsobem byly výsledky rozporuplné, proto se ve výzkumu této metody již nepokračuje.
Rentgenové záření je velmi účinné při odstraňování chloupků, ale nese s sebou závažné nežádoucí účinky. Velmi často při tomto způsobu dochází k zohyzdění epilované oblasti, může způsobit i smrt pacienta. V USA je tato metoda zakázána.
Reklama na permanentí epilaci rengenovými paprsky
Mikrovlnné záření taktéž nedoporučujeme. Mikrovlny jsou jen rádiové vlny (v určitém rozsahu frekvencí), které mají zajímavou vlastnost - jsou absorbovány do vody, tuků a cukrů. Mikrovlny způsobují vibrace molekul, což má za následek ohřívání tkáně. Tady je problém, a potenciální nebezpečí mikrovln: mikrovlny mohou ohřívat všechnu vodu a tuk v kůži, ne jen části v blízkosti chlupů.
Je zakázáno použití na obličeji.
Mikrovlnné epilační přístroje většinou byly vyrobeny s kovovou vodivou jehlou, která záření směruje přímo do vlasového folikulu. Ale jak už bylo výše řečeno, mikrovlny působí na všechnu vodu a tuk, proto vzniká velké riziko poškození další tkáně, ne jen vlasových váčků
Ilustrativní obrázek